Krzesła tapicerowane - czy warto?

Tapicerowane krzesła stanowią absolutną podstawę w projektowaniu danej przestrzeni. Poprzez szeroki wybór rodzaju tkaniny czy też kolorów, doskonale wypełniają pomieszczenia biurowe, poczekalnie, a nawet jadalnie i salony. To właśnie ich uniwersalność jest ich największą zaletą. 

  1. Rodzaje tapicerowania
  2. Możliwości aranżacyjne
  3. Cykle Martindale
  4. Jaki gatunek tkaniny wybrać?
  5. Czyszczenie tapicerki

Rodzaje tapicerowania

Tapicerowanie to nie tylko obicie krzesła tkaniną. Odpowiednio zrobione może nieść ze sobą pewien przekaz czy też podkreślać styl wnętrza, w jakim takie krzesła się znajdują.

Najczęstszym i najpopularniejszym układem tapicerowania jest klasyczne rozwiązanie, czyli w całości tapicerowane siedzisko i oparcie.

Drugim układem nakładka tapicerowana na siedzisku i oparciu. W tym przypadku tylko powierzchnia użytkowa krzesła jest obita, a tył i spód pozostaje bez tkaniny.

Podobnym do powyższego jest układ, w którym również tapicerowane jest siedzisko i oparcie z tym że tapicerka jest nałożona jako dwie oddzielne nakładki.

Listę zamyka pojedyncza nakładka, usytuowana tylko i wyłącznie na siedzisku, na powierzchni użytkowej.

Możliwości aranżacyjne

Jak dużo koncepcji, tak dużo będzie również możliwości aranżacyjnych. Projektanci prześcigają się, żeby w optymalny i jednocześnie ciekawy sposób zaaranżować przestrzeń, a z pomocą przychodzą im właśnie krzesła tapicerowane.

Nie tylko układ tapicerowania, ale sam kształt i forma krzeseł będą odgrywały dużą rolę w aranżacji danego pomieszczenia. 

Nawet fakt posiadania przez krzesło podłokietników lub ich brak może urozmaicić koncepcję wyposażenia wnętrza.

I tak na przykład krzesła tapicerowane w całości lub świetnie sprawdzą się jako wykończenie w nowoczesnych wnętrzach biurowych, ale i w domowym salonie mogą sprawić, że całe pomieszczenie stanie się cieplejsze i bardziej przytulne.

Krzesła tapicerowane tylko na siedzisku lub z dwoma nakładkami posiadające widoczne drewniane wykończenia na nogach i oparciu doskonale wpasują się w klasyczne wnętrze, w którym dominują elegancja i elementy drewniane.

Natomiast krzesła tapicerowane z ramą metalową lub plastikową są najlepszym wyborem do pomieszczeń typu poczekalnia albo sala wykładowa

Cykle Martindale

Każdy gatunek tkaniny ma określoną ścieralność, czyli tempo zużywania się wyrażone w cyklach Martindale. Cykl ma odwzorować naturalny proces użytkowania krzesła, więc obliczanie polega na ocieraniu próbki tkaniny o standardową powierzchnię ścierną.

Im większy wynik ma dana tkanina, tym jej żywotność będzie większa. Wyniki w granicach 40 000 cykli to są te, od których powinniśmy zacząć rozważania, natomiast wszystko powyżej 100 000 to jest już produkt bardzo dobrej jakości, który prawdopodobnie wytrzyma wiele lat. 

Jaki gatunek tkaniny wybrać?

Podstawowym kryterium w wyborze odpowiedniej tkaniny powinno być jej przeznaczenie. Inna tkanina będzie pasować do biura, a inna do zacisza domowego czy poczekalni.

Zdecydowanie najpopularniejszy jest poliester. Ma wiele form i różne parametry ścieralności, a wersji kolorystycznych jest tyle, że zaspokoi nawet najbardziej wybrednego designera. Tę tkaninę można spokojnie wybrać do biura, z tym że wskazana jest ścieralność na wysokim poziomie.

Do domu spokojnie wystarczy poliester ze ścieralnością w okolicy 50 000 cykli Martindale, a dla entuzjastów ekologi najlepszym wyborem będzie poliester z recyklingu.

Jeśli chodzi o powierzchnie publiczne takie jak poczekalnie w szpitalach czy w urzędach, warto postawić na tkaninę łatwozmywalną o bardzo dużych parametrach, taką jak na przykład winyl, ponieważ częstotliwość siadania na takich krzesłach jest bardzo duża. 

Czyszczenie tapicerki

Wybierając tkaninę łatwozmywalną, czyli na przykład imitacje skóry, mamy ułatwione zadanie, bowiem pozbywanie się z niej plam jest dziecinnie proste. Zwykła ściereczka z wodą powinna wystarczyć.

W przypadku poliestru konieczne może być użycie detergentów, jednak zmycie plamy z takiej tkaniny również nie powinno stanowić większego problemu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.