Różne krzesła przy stole - jak je łączyć?

Możliwości aranżacyjnych takich przestrzeni jak jadalnia czy salon tak naprawdę jest nieskończenie wiele. Kwestia dobrego pomysłu, natomiast warto wiedzieć, jak łączyć różne krzesła ze stołem w konkretnej przestrzeni, ponieważ nie każda konfiguracja będzie robić odpowiednie wrażenie. Poniższy artykuł pozwoli zrozumieć jakie kombinacje do siebie pasują, a jakie kompletnie się wykluczają.

  1. Motyw przewodni
  2. Krzesła i stół jako całość
  3. Zasady łączenia różnych krzeseł
  4. Jak łączyć różne style?
  5. Podsumowanie

Motyw przewodni

Od tego powinniśmy zacząć, czyli wybrać motyw przewodni, który będzie fundamentem naszej aranżacji.

Wybierając określony motyw, wprowadzimy harmonię w naszą aranżację, która będzie sprawiać wrażenie bardziej przemyślanej.

Warto pamiętać, że motyw przewodni absolutnie nie musi zdominować całej aranżacji, ale może być powtarzającym się detalem, smaczkiem, który nada całości określonego charakteru.

Krzesła i stół jako całość

Jedno bez drugiego jest tylko meblem, natomiast razem tworzą spójną aranżację. Przy wyborze krzeseł zawsze powinniśmy się odnosić do stołu, przy jakim będą stały.

Podstawowym kryterium dla wyboru krzeseł do stołu jest kolorystyka, czyli znalezienie punktów wspólnych w aranżacji. Nie musi to być dokładnie ten sam kolor, a raczej zbliżone odcienie.

Na drugim miejscu jest surowiec, z jakiego mamy wykonane meble. Nie chodzi o to, żeby całość była zrobiona z tego samego materiału, ale wystarczą poszczególne wykończenia. Na przykład drewniane nogi stołu i krzeseł, ewentualnie różne surowce, ale dobrze się uzupełniające.

Ostatecznym kryterium jest kwestia stylu, na jaki się zdecydujemy przy naszej aranżacji. Może to być minimalizm albo przeciwnie, krzesła i stół bogate w detale, które stworzą spójną całość.

Zasady łączenia różnych krzeseł

Przede wszystkim podstawą jest zachowanie równowagi wizualnej. To znaczy, że żaden element nie powinien zanadto się wyróżniać i dominować reszty.

By odpowiedzieć sobie na pytanie, jak łączyć różne krzesła przy stole trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.

Na początek może to być jakaś konkretna cecha wspólna. Można dobrać kilka pozornie różnych krzeseł, ale posiadających na przykład metalowe nogi w takim samym kolorze.

Może to być również kształt oparcia, taki sam we wszystkich krzesłach albo nawet wystarczy jeden rodzaj obicia, pod warunkiem że jest charakterystyczny, czyli na przykład pikowane.

Ponadto kolorystyka. Krzesła w różnych barwach mogą się świetnie sprawdzić w nowoczesnych wnętrzach.

Różne krzesła, ale wszystkie w klasycznych kolorach takich jak biel, czerń albo odcienie szarości mogą stworzyć spójną całość.

Sprawdzą się również aranżacje na zasadzie kontrastów, czyli na przykład wszystkie krzesła utrzymane w wyrazistych, jaskrawych kolorach.

Jak łączyć różne style?

Mieszając style, dodamy do naszego projektu nowoczesności i dynamiki. Należy pamiętać, że tak zwany awangardowy miszmasz jest, jednak trudny do zrealizowania. 

Do takich aranżacji trzeba wspiąć się na wyżyny kreatywności, a i przydałaby się spora doza odwagi, ale z wyczuciem, bo bardzo łatwo jest zamiast nieco chaotycznego, ale stylowego wnętrza przekroczyć cienką granicę i wejść w kicz.

W takich wnętrzach krzesła mogą nie mieć cech wspólnych i znacząco różnić się od siebie, natomiast wszystkie elementy muszą się równoważyć, by całość nie wyglądała jak zwykły bałagan.

Synonimem miszmaszu jest styl eklektyczny, który bazuje na mieszaniu się wszystkich pozostałych stylów. 

Można też wybrać spokojniejsze połączenie na przykład styl skandynawski, charakteryzujący się stonowaniem barw, dobrze będzie współgrać z nowoczesnym minimalizmem.

Podsumowanie

Aranżacja wnętrza to często spore wyzwanie, ale również świetna zabawa. Dla osób z wyobraźnią i wyczuciem może to być okazja do puszczenia wodzy fantazji i stworzenia ciekawej przestrzeni. Warto zapamiętać, że aranżując jadalnię, czy salon wcale nie musimy ograniczać się do jednego modelu krzesła, ale dobierając odpowiednie produkty, możemy pokusić się o większą różnorodność.




Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.