Jakie krzesło do biurka wybrać?

Długie godziny spędzane za biurkiem mogą być uciążliwe. Niewygoda wzmaga przemęczenie, a siedzący tryb życia prowadzi często do różnych chorób i schorzeń kręgosłupa. Jest jednak sposób na uniknięcie tych problemów. Dowiedz się, jaki fotel do biurka wybrać, żeby zapewnić sobie komfort pracy. Przeczytasz o tym w naszym artykule.

Spis treści:

  1. Jak wybrać krzesło do biurka?
  2. Na co zwrócić uwagę wybierając fotel biurowy?
  3. Krzesło do biurka a ergonomia pracy 
  4. Podsumowanie

Jak wybrać krzesło do biurka?

Jeśli spędzasz całe dnie przy biurku, to wiesz, jak ważna dla dobrego samopoczucia i zdrowia jest wygoda. Długotrwałe siedzenie może doprowadzić do spiętego karku i bólu pleców. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci, u których dopiero kształtuje się układ kostny i właściwe postawy ciała. Zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych, elementami krzesła, na które z pewnością trzeba zwrócić uwagę, są siedzisko, oparcie i podłokietniki.

Preferowana twardość siedziska to kwestia bardzo indywidualna. Z reguły miękkie siedzenie zapewnia większy komfort użytkownikowi, ale przesada w żadną stronę nie jest dobra. Oparcie jest również jedną z najważniejszych części krzesła. Zwróć uwagę na jego wyprofilowanie i materiał, z którego jest wykonany. Przewiewna tkanina sprawi, że nawet w upalne dni Twoje plecy będą miały zapewnioną wentylację, natomiast fotel wykonany np. ze skóry nie daje takiej możliwości.

W dalszej części artykułu przedstawimy Ci parę zasad, które pomogą w podjęciu decyzji o zakupie fotela. Dzięki zwróceniu uwagi na konkretne parametry będziesz wiedzieć, jakie krzesło do biurka będzie najbardziej optymalne w Twojej sytuacji. Pamiętaj jednak, że sam musisz ocenić, który model jest dla Ciebie najwygodniejszy.

Na co zwrócić uwagę wybierając fotel biurowy? 

Nie podpowiemy Ci, na którym krześle będziesz czuł się najlepiej, ponieważ wybór i ostateczna decyzja należy do Ciebie. Jest jednak kilka rzeczy, które zdecydowanie powinieneś wziąć pod uwagę podczas zakupów.

Użytkownik, jego waga i wzrost

Dla kogo kupujesz fotel? Ma on być przeznaczony dla dziecka czy dla dorosłego? Zwróć uwagę na wysokość krzesła. Modele, które są najwygodniejsze dla nastolatków, nie sprawdzą się dla dzieci w wieku szkolnym, ponieważ nie będą one sięgały nogami do podłogi. A to jeden z wyznaczników tego, jak dobrać odpowiednią wysokość fotela. Musi ona umożliwiać swobodne postawienie stóp na podłodze przy kolanach zgiętych pod kątem prostym. Waga osoby siedzącej ma z kolei wpływ na zalecaną twardość siedziska, ponieważ ciężsi użytkownicy mogliby się zapadać w zbyt miękkich fotelach.

Biurko i wykonywane przy nim czynności

Wpływ na wybór odpowiedniego krzesła ma też wysokość biurka, przy którym będzie ono stać. Zbyt niskie fotel uniemożliwi swobodne położenie rąk na blacie, a co za tym idzie, utrudni pracę przy komputerze czy też pisanie w zeszycie. Nie będzie to jednak problem dla posiadaczy biurka z regulowaną wysokością, które sprawdzają się w przypadku rosnących dzieci lub gdy korzystają z niego osoby o różnym wzroście.

Rodzaj wykonywanych czynności także ma znaczenie. Jeśli masz w pracy większą swobodę, możesz wybrać fotel obrotowy, który umożliwi Ci przemieszczanie się po pokoju i zmienianie pozycji, np. podczas poszukiwania inspiracji. Nie będzie to jednak dobry wybór w przypadku dzieci, które łatwo się dekoncentrują.

Krzesło do biurka a ergonomia pracy 

Ergonomia to przystosowywanie stanowiska pracy do uwarunkowań człowieka. Umożliwia ona sprawniejsze funkcjonowanie i lepsze wykorzystywanie przestrzeni, a także dbanie o zdrowie pracownika, ograniczając ryzyko wystąpienia różnego rodzaju schorzeń.

W przypadku fotela najważniejsze jest takie wyprofilowanie jego kształtu, żeby naturalnie wspierał on kręgosłup. W tym celu stosuje się m.in. wypukłości w odcinku lędźwiowym oraz zagłówki, które umożliwiają odciążenie odcinka szyjnego. Wiele modeli krzeseł oferuje możliwość regulacji poszczególnych części, co pozwala na dostosowanie wysokości czy też kątów zgięcia do indywidualnych warunków i preferencji.

Jak odpowiednio siedzieć na fotelu biurowym? Podstawą jest, jak już wspomnieliśmy, swobodne ułożenie stóp na podłodze i rąk na blacie. Kolana i łokcie powinny być zgięte pod kątem 90 stopni, takie ustawienie ułatwiają podłokietniki występujące często w krzesłach. Siedząc w ten sposób zadbasz o swój kręgosłup oraz nadgarstki i inne części ciała.

Podsumowanie

Myślałeś, że najważniejsze w fotelu jest to, żeby ładnie wpasował się w estetykę pokoju? Mamy nadzieję, że zmieniliśmy Twoje zdanie i teraz już wiesz, że wybierając krzesło do biurka powinieneś zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów. Dzięki odpowiedniemu modelowi fotela praca będzie dla Ciebie przyjemniejsza, ponieważ siedzisko i oparcie zapewnią Ci wygodę i dobre samopoczucie. Pamiętaj też o tym, jak ważne jest zdrowie Twojego kręgosłupa i ergonomia pracy.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.