- favorite 0 polubień
- comment 0 komentarzy
Przy aranżowaniu każdej przestrzeni niezwykle istotne jest oszacowanie, ile nasz pomysł będzie potrzebował miejsca. Tyczy się to tak samo jadalni w domu prywatnym, jak i biura. W jednym i drugim miejscu znajdują się tak zwane przestrzenie wspólne, czyli stoły zastawione krzesłami. Tu pojawia się pytanie: ile miejsca na krzesła przy stole należy przeznaczyć, żeby nie okazało się, że nasza koncepcja przy brutalnym zderzeniu z rzeczywistością będzie nie do zrealizowania?
- Stół prostokątny
- Stół okrągły
- Stół kwadratowy i owalny
- Mały pomieszczenie - jak oszczędzić miejsce?
Stół prostokątny
Stół w kształcie prostokąta to absolutna klasyka, najprostsze, najpopularniejsze rozwiązanie i dla biura i dla domu. W tym przypadku wzdłuż dłuższego boku ustawimy więcej krzeseł względem boku krótszego.
Przyjmuje się, że dla każdej osoby zasiadającej przy stole powinno przypadać co najmniej 60 cm blatu, natomiast idealnym rozwiązaniem byłoby 75 cm.
Takie wartości sprawią, że nikt nikomu nie będzie przeszkadzał podczas posiłku, a ponadto wszyscy będą mieli swobodę ruchu.
Jeśli chodzi o ilość krzeseł przy blacie, to już zależy od długości samego blatu. W większości stołów, po jednym miejscu siedzącym przypadnie na krótsze boki i od dwóch do czterech na boki dłuższe.
Kolejnym ważnym aspektem sadzania gości jest swobodne odejście od stołu. Jest to kwestia mniej oczywista, ale w praktyce szalenie istotna.
Tutaj też możemy przyjąć konkretną wartość, mianowice krzesło powinno się wysuwać na co najmniej 70 cm, a najlepiej na 90 cm. Oczywiście tyczy się to zarówno krzeseł ustawionych przy dłuższych bokach, jak i tych szczytowych.
Stół okrągły
Okrągły stół to bardzo ciekawe rozwiązanie, ponieważ ze względu na brak kątów dodaje lekkości całej aranżacji. Poza tym, kto z nas nie chciałby w firmie prowadzić obrad przy okrągłym stole?
Okrągły stół wygładzi przestrzeń i doda jej delikatności, natomiast należy pamiętać, że nie powinien być zbyt mały. Optymalnie byłoby, gdyby dało się wokół niego ustawić co najmniej cztery krzesła.
Przykładowo, stół dla czterech osób powinien mieć średnicę co najmniej 90 cm, a warto wiedzieć, że będzie to mniej więcej równowartość wymiarów 120 cm na 80 cm w przypadku stołu prostokątnego, jeżeli bierzemy pod uwagę wykorzystaną przestrzeń.
Warto dodać, że na stole okrągłym nie marnujemy miejsca, bo cała powierzchnia blatu przeważnie jest zajmowana, w przeciwieństwie do stołu prostokątnego, gdzie na rogach jest pusto.
Stół owalny i kwadratowy
Jeżeli w naszej aranżacji bierzemy pod uwagę stół owalny, to warto wiedzieć, że będzie on podobny do stołu prostokątnego, z tym, że nie stracimy miejsca na rogach stołu, czyli powierzchni i tak nie wykorzystywanej.
Stół kwadratowy może być nieco trudniej poprawnie wkomponować do danej przestrzeni w porównaniu z pozostałymi. Przykładowo, stół prostokątny dobrze wpasowuje się w pomieszczenia o tym samym kształcie, a takich jest większość.
Ustawia się go wtedy równolegle do dłuższej ściany i całość wygląda spójnie. Przy stole kwadratowym trzeba się na chwilę zatrzymać i dobrze zaplanować jego ustawienie, tak by pasowało do reszty wystroju.
Ponadto, należy pamiętać o wspomnianych wyżej zasadach sadzania gości bądź pracowników firmy. Każdy musi mieć odpowiednią ilość miejsca i tak na przykład do zebrania, w którym uczestniczy sześć osób, potrzebny będzie stół o wymiarach co najmniej 120 cm na 120 cm.
Małe pomieszczenie - jak oszczędzić miejsce?
Oczywiście, w bardzo małym pomieszczeniu należy zwrócić uwagę na to, ile przestrzeni możemy wykorzystać, by każdy zasiadający przy stole czuł się komfortowo.
W takim przypadku dobrym pomysłem może być wykorzystanie okrągłego stołu, który nie przytłoczy pomieszczenia, a nawet doda mu wspomnianej już wcześniej lekkości.
To może być bardzo dobre rozwiązanie dla małej jadalni gdzie raz na jakiś czas kilka osób je wspólnie posiłek.
W małym biurze dobrym rozwiązaniem może być wykorzystanie blatu rozkładanego, co pozwoli na dostosowanie jego wielkości do liczby osób, jaka zamierza przy nim usiąść.
Komentarze (0)