Biurko z regulowaną wysokością - czy warto?

Rosnąca popularność biurek z regulowaną wysokością to znakomita wiadomość dla kręgosłupów naszych i naszych dzieci. W pracy biurowej zdecydowaną większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Nie inaczej jest w czasie wolnym, gdzie pozycja siedząca również jest naszym najczęstszym wyborem. Trzeba sobie uświadomić, że wpływa to bardzo niekorzystnie na prawidłowy rozwój u dzieci, a u dorosłych może powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości.

  1. Jak ważna jest ergonomia w trakcie pracy?
  2. Odpowiednia pozycja podczas pracy
  3. Praca w pozycji stojącej
  4. Biurko z regulowaną wysokością - czy warto?
  5. Podsumowanie

Jak ważna jest ergonomia w trakcie pracy?

Praca biurowa ma to do siebie, że bywa bardzo monotonna dla naszego układu ruchu, a co za tym idzie, nasze ciało bardzo na tym cierpi. Dotyczy to zarówno dzieci w szkole, jak i dorosłych w pracy.

Kręgosłup i kolana nie będą obojętne na długie godziny stagnacji i prędzej czy później poinformują nas o dyskomforcie za pomocą bólu, więc lepiej postarać się, by do tego w ogóle nie dopuścić.

Zwłaszcza kręgosłup w odcinku lędźwiowym jest mocno narażony na dolegliwości bólowe podczas długotrwale utrzymywanej złej pozycji przy pracy.

Jeśli nasza praca wymaga wielu godzin siedzenia, najpierw warto zadbać o odpowiednio wyprofilowane oparcie fotela, by nasz kręgosłup się nie męczył. Następnym krokiem będzie dobór odpowiedniego biurka.

Odpowiednia pozycja podczas pracy

Odpowiednia pozycja podczas pracy to w zasadzie połowa sukcesu, bowiem zachowując dobrą z punktu widzenia ergonomii pozycję, możemy pracować znacznie efektywniej i wydajniej.

Biurko z regulowaną wysokością pozwala nam na dopasowanie wysokości blatu do wzrostu użytkownika, co wpływa na komfort pracy.

Ponadto takie biurko pozwala umieścić monitor na wysokości oczu, co w perspektywie wielogodzinnej pracy może okazać się równie ważne, co dobrze dobrany fotel.

Co więcej, gdy z jednego stanowiska korzysta wielu użytkowników, dzięki regulacji wysokości blatu biurka każdy z nich może dopasować ją według własnych potrzeb.

Praca w pozycji stojącej

Nie tylko ustalenie odpowiedniej wysokości będzie wpływało korzystnie na ergonomię naszej pracy. Zmienianie jej w trakcie dnia również może skutecznie zniwelować ewentualne dolegliwości.

Prawda jest taka, że nawet jeśli dobierzemy idealną pozycję dla naszego kręgosłupa, nie powinniśmy spędzać w niej zbyt wielu godzin.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem byłoby ustawienie blatu tak, by umożliwiał pracę w pozycji stojącej. Praca na stojąco może znacząco zredukować problemy z kręgosłupem, które powstały przez tak zwane “zasiedzenie się”. 

Warto robić sobie regularne przerwy od siedzenia i podnosić blat biurka przynajmniej na 20 minut kilka razy dziennie. Nasz kręgosłup przyjmuje wtedy inną pozycję, a nacisk na kręgi zmienia się.

Ponadto podziękują nam również stawy kolanowe, które nie są przystosowane do długiego trwania w pozycji siedzącej. Częste wstawanie zdecydowanie korzystnie na nie wpłynie.

Biurko z regulowaną wysokością - czy warto?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista i jednoznaczna. Mając na uwadzę ergonomię pracy biurowej, biurko z regulowaną wysokością może okazać się strzałem w dziesiątkę. Nie tylko korzystnie wpłynie na zdrowie użytkownika, ale też zwiększy efektywność pracy.

Warto pamiętać, że biurko z regulowaną wysokością to nie tylko dobre rozwiązanie dla firm czy szkół, ale użytkownicy prywatni, którzy spędzają kilka godzin dziennie przed komputerem, też powinni rozważyć zakup takiego biurka.

Podsumowanie

Ergonomia w pracy to na całe szczęście określenie zdobywające coraz większą popularność i żaden współczesny pracodawca nie powinien przechodzić obok niego obojętnie. Warto także pomyśleć o takim biurku dla swojego dziecka, gdy długie godziny nauki w pozycji siedzącej stają się dla niego udręką, co może nie tylko wpłynąć na gorsze wyniki, ale także doprowadzić do potencjalnych problemów z układem ruchu dziecka. Dla rozwijającego się kręgosłupa jest to szczególnie niebezpieczne.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.