Rodzaje tablic szkolnych - jaką tablicę do klasy wybrać?

Ławki, krzesła, książki - czego brakuje w tej wyliczance? Oczywiście odpowiedniej tablicy do klasy. To niezbędny element wyposażenia szkoły. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, warto sprawdzić, jaki model wybrać. Dowiedz się, jakie są rodzaje tablic szkolnych. Czym się charakteryzują i jakie mają mocne strony? Czytaj dalej w naszym artykule.

Spis treści:

  1. Jakie są rodzaje tablic szkolnych?
  2. Tablice białe
  3. Tablice ceramiczne
  4. Tablice zielone
  5. Jaką tablicę szkolną wybrać?
  6. Podsumowanie

Jakie są rodzaje tablic szkolnych?

Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje tablic, które odpowiadają na specyficzne potrzeby edukacyjne. Oto kilka przykładowych modeli:

  • tablice białe - znane również jako tablice suchościeralne, są powszechnie używane w nowoczesnych szkołach;
  • tablice ceramiczne - są wyjątkowo odporne na zarysowania i uszkodzenia;
  • tablice zielone - znane również jako tablice kredowe, są tradycyjnym wyborem w szkolnictwie.

Oprócz tego warto również wspomnieć o tablicach interaktywnych, które stają się coraz bardziej popularne w nowoczesnych szkołach, pozwalając na interaktywne uczestnictwo w lekcjach oraz integrację z komputerami.

Ponadto wyróżniamy tablice magnetyczne, które mają możliwość przyczepiania magnesów.

Który rodzaj tablicy szkolnej wybrać? Aby się o tym przekonać, warto dowiedzieć się więcej o poszczególnych rodzajach.

Tablice białe

Zacznijmy od białych tablic, czyli tablic suchościeralnych. Proste i eleganckie będą ozdobą każdej sali lekcyjnej, a także pomieszczenia biurowego. To jednak nie wszystko, ponieważ za nimi idzie duża funkcjonalność.

Charakteryzują się one gładką, białą powierzchnią, która jest idealna do pisania specjalnymi markerami suchościeralnymi. Jedną z ich głównych zalet jest łatwość, z jaką można je czyścić.

Co więcej, tablice białe znajdują zastosowanie w wielu różnych miejscach, od klas początkowych, przez średnie, aż po sale wykładowe na uczelniach wyższych. Są one także popularne w salach konferencyjnych i szkoleniowych.

Przed ich wyborem warto zwrócić uwagę na jej rozmiar, jakość powierzchni, ramę oraz dodatkowe funkcje. Są bowiem dostępne tradycyjne stacjonarne tablice, a także modele obrotowe czy składane.

Tablice ceramiczne

Innym rozwiązaniem są tablice ceramiczne. Łączą one w sobie estetykę z trwałością. Powierzchnia, wykonana z wysokiej jakości ceramiki, jest niezwykle odporna na ścieranie, zarysowania i inne uszkodzenia. Z tego powodu tego rodzaju tablice tak doskonale sprawdzą się w szkołach, gdzie mogą być wykorzystywane przez wiele lat.

Główną zaletą tablic ceramicznych jest niezwykła trwałość. Są odporne na ciągłe pisanie i ścieranie, a także na zarysowania i nie blakną z upływem czasu.

Ponadto ceramiczna powierzchnia jest łatwa do czyszczenia i nie absorbuje tuszu ani innych substancji w markerach. Dzięki temu na długo zachowają swój estetyczny wygląd.

Podobnie jak w przypadku innych modeli, są one dostępne w różnych formatach. Warto dobrać je nie tylko do rozmiaru sali, ale także do potrzeb uczniów i nauczycieli.

Tablice zielone

Tablice zielone, często nazywane tablicami kredowymi, to tradycyjny wybór w wielu szkołach. Ich charakterystyczną cechą jest matowa, zielona powierzchnia, idealna do pisania kredą. Zielone tablice mają unikalny, tradycyjny wygląd.

Ponadto są zazwyczaj tańsze w zakupie. Z drugiej strony mogą być bardziej podatne na ścieranie i zarysowanie. Mimo to, ich prosta konstrukcja i łatwość w użyciu sprawiają, że są one atrakcyjne dla wielu nauczycieli i uczniów.

Jaką tablicę szkolną wybrać?

Decyzję o wyborze rodzaju tablicy szkolnej warto podjąć na podstawie kilku czynników. Przede wszystkim zwróć uwagę na trwałość. Jeśli tablica ma być często wykorzystywana, modele ceramiczne będą najlepszym rozwiązaniem. Kiedy jednak zależy nam na budżetowym rozwiązaniu, warto rozważyć tablice zielone.

Ostatecznie wybór tablicy powinien odpowiadać na potrzeby uczniów oraz nauczycieli. W końcu to wyposażenie, które ma służyć edukacji. Z tego powodu powinno być wygodne, trwałe i funkcjonalne.

Podsumowanie

Jak widzisz, tablica tablicy nierówna. Poszczególne rodzaje różnią się powierzchnią, a także właściwościami. Ich wybór ma wpływ zarówno na pracę nauczyciela, jak i ucznia. Z tego powodu warto rozważyć różne czynniki, w tym trwałość i łatwość czyszczenia.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.