Jak urządzić przedszkole zgodnie z przepisami?

Przedszkole to jednocześnie dom, plac zabaw oraz małe miasto. Urządzenie przestrzeni w taki sposób, aby była dostosowana do dzieci, jest nie lada wyzwaniem. Tym bardziej, że wybór wyposażenia podlega również przepisom prawa. Jak zatem urządzić przedszkole zgodnie z przepisami? Dowiedz się tego z naszego artykułu.

Spis treści:

  1. Aranżacja przedszkola - co musimy wiedzieć?
  2. Wybór mebli do przedszkola
  3. Jak urządzić przedszkole zgodnie z prawem?
  4. Podsumowanie

Aranżacja przedszkola - co musimy wiedzieć?

Urządzając przedszkole, powinniśmy skupić się na potrzebach dzieci oraz na tym, w jaki sposób funkcjonują i odbierają świat. Tym samym, znaczenie mają kolory, dekoracje, oświetlenie, a nawet dobór materiałów.

Kolory mają ogromny wpływ na rozwój i samopoczucie dzieci. Warto wybierać barwy, które są stonowane, ale jednocześnie stymulujące. Na przykład biały to kolor, który pomaga się skupić, wycisza i uspokaja. Z kolei intensywne barwy, takie jak czerwona czy żółta, dodają energii i pobudzają do działania.

A co z oświetleniem? Oczywiście najkorzystniejsze jest światło dzienne. Dostęp do niego bywa niepotrzebnie hamowany przez firanki czy różnego rodzaju dekoracje okienne. Zamiast tego warto czasem z nich zrezygnować na rzecz, na przykład, markizy.

Podczas aranżacji przestrzeni warto również pomyśleć o stworzeniu stref, które będą sprzyjały różnym aktywnościom, takim jak: nauka, zabawy plastyczne, czytanie książek czy aktywność ruchowa. Stworzenie takich miejsc ułatwi nie tylko prowadzenie zajęć, ale również ich logistyczne rozplanowanie. Pamiętajmy bowiem, że każda strefa wymaga odpowiedniego wyposażenia i aranżacji, aby dzieci mogły w pełni korzystać z jej możliwości.

Wybór mebli do przedszkoli

A co z meblami? Urządzenie przedszkola jest nieodłącznie związane ze starannym wyborem wyposażenia. Warto tutaj uwzględnić kilka aspektów, w tym wygląd, bezpieczeństwo, a także łatwość czyszczenia.

Bezpieczeństwo jest oczywiście na pierwszym miejscu. Stabilne meble, które nie mają ostrych krawędzi to podstawa. Ważne jest również, aby meble były certyfikowane i spełniały wszystkie normy bezpieczeństwa obowiązujące w placówkach edukacyjnych. Więcej na ten temat napisaliśmy w dalszej części artykułu.

Wygląd mebli ma duże znaczenie w stymulowaniu rozwoju dzieci. Wybieraj meble w jasnych, radosnych kolorach, które będą zachęcały do zabawy i nauki. W ofercie DrzewiarzBis odnajdziesz regaliki z kolorowymi pojemnikami, regały w kształcie jabłka, stoliki przedszkolne, a także inne kolorowe i różnorodne meble, które doskonale odnajdą się w przestrzeni przedszkola.

Nie bez znaczenia jest również higiena. W przedszkolu nietrudno bowiem o zabrudzenia. Dlatego wybrane meble powinny być łatwe do czyszczenia oraz dezynfekcji. Zwróć więc uwagę, czy zastosowane materiały są odporne na plamy i zabrudzenia.

Jak urządzić przedszkole zgodnie z prawem?

Meble i przestrzeń powinny być dostosowane do potrzeb dzieci. Wysokość stołów, krzeseł oraz dostępność półek i schowków muszą odpowiadać wzrostowi maluchów. Ergonomia jest tutaj kluczowa – stoły, krzesła, ławki powinny umożliwiać dzieciom wygodne siedzenie i swobodne poruszanie się.

W tym celu warto kierować się normą DIN ISO 5970, która określa wymiary mebli zgodnie ze wzrostem dzieci:

  • 46 cm wysokości blatu i 26 cm wysokości siedziska - dla dziecka o wzroście 93-116 cm,
  • 53 cm wysokości blatu i 31 cm wysokości siedziska - dla dziecka o wzroście 108-121 cm,
  • 59 cm wysokości blatu i 35 cm wysokości siedziska - dla dziecka o wzroście 119-142 cm.

O urządzeniu przedszkoli mówi także polskie prawo. W Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach czytamy, że “Dyrektor zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole lub placówce, a także bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę lub placówkę poza obiektami należącymi do tych jednostek.” (§2) oraz “Sprzęty, z których korzystają osoby pozostające pod opieką szkoły lub placówki, dostosowuje się do wymagań ergonomii. Szkoły i placówki nabywają wyposażenie posiadające odpowiednie atesty lub certyfikaty.” (§9 ust. 2 i 3).

Podsumowanie

Wybór atestowanych mebli do przedszkola, jakie znajdują się na przykład w ofercie DrzewiarzBis, to zapewnienie maksymalnego komfortu i ergonomii dla dzieci. Nie zapominajmy, że dobrze dobrane meble mogą znacząco przyczynić się do stworzenia bezpiecznego, funkcjonalnego i przyjaznego środowiska dla dzieci. A to jest cel, który powinien nam przyświecać.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.